پروتز چانه

پروتز چانه

پروتز چانه از جراحی های زیبایی است که برای افرادی که دارای چانه کوچک و یا عقب رفته هستند به کار برده میشوود. ‌هماهنگی اجزای صورت و تعادل بین این اجزا موجب زیبا بودن و جذاب تر شدن صورت خواهد شد.

 

زمانی که از نیم رخ به چهرۀ یک فرد طبیعی نگاه می کنیم چانه کمی عقب تر از لب پایینی قرار می گیرد. در بعضی از افراد چانه عقب تر از این اندازه است. اگر این عقب رفتگی زیاد باشد صورت فرد حالت brid face را پیدا می کند و شبیه چهرۀ پرندگان می شود. دراین افراد نیمه میانی صورت و بینی خیلی جلوتر از دیگر اجزای صورت است.

تاثیر وضعیت قسمت های مختلف صورت بر یکدیگر و بخصوص تاثیر چانه و بینی بر یکدیگر قابل انکار نمیباشد. چانۀ عقب رفته بینی معمولی را بزرگ و بینی بزرگ را بزرگتر از آنچه که هست دیده میشود و متقابلاً نزد کسانیکه بینی بزرگی دارند. چانه عقب تر از معمول نشان داده میشود. به همین دلیل است که عمل جلو آوردن چانه معمولاً همراه با عمل جراحی زیبایی بینی انجام میگردد.

بعضی وقت ها ممکن است در معاینه ، چانه عقب تر از حد معمول به نظر آیدامّــا در حقیقت چانه عقب نباشد بلکه فک بالا جلوتر از حد معمول باشد. بعضی مواقع چانه عقب است ولی وضعیت قرار گرفتن دندانها روی یکدیگر طبیعی است و در افراد دیگری ممکن است تمام فک پایین به سمت عقب یعنی دندانهای فک پایین خیلی عقب تر از دندانهای فک بالا باشند.

روش های جلو آوردن و یا برجسته سازی چانه

  •  تزریق ژل
  •  تزریق چربی
  •  بریدن قسمتی از استخوان چانه و به جلو کشیدن آن
  •  گذاشتن پروتز چانه

 

 

ژلی که برای برجسته کردن اعضاء بدن و صورت  از جمله چانه بکار گرفته میشود ماده ای مصنوعی است. قوامی و استحکامی شبیه ژلۀ خوراکی دارد. فرمولاسیون آن طوری است که برای بدن بی ضرر باشد. ماندگاری آنها بسته به کارخانه سازنده تفاوت دارد. این ژلها در سرنگ های انسولین بسته بندی شده، استریل و آماده تزریق میباشند. تزریق آنها در مطب قابل انجام بوده، تقریباً دردی ندارند و به سهولت انجام می شود. از معایب آن احتمال عفونت و احتمال جابه جایی است.

تزریق چربی نیز روش دیگری برای برجسته سازی چانه است. بدین منظور با بی حسی موضعی چربی از شکم یا ران خود فرد تخلیه و یا ساکشن میشود. پس از سانتریفیوژ کردن و تخلیص، این چربی درقسمت چانه تزریق می شود. امتیاز این تکنیک آن است که ماده ای که به چانه حجم می دهد از بدن خود فرد مورد استفاده قرار میگیرد  و جسم خارجی نیست. عیب اصلی تزریق چربی میزان جذب بالای آن میباشد به طوریکه پس از ۶ ماه میزان زیادی از چربی تزریق شده جذب بدن  می شود.

 

افراد مناسب برای کاشت پروتز چانه

انتخاب‌های مناسب برای کاشت پروتز چانه کسانی هستند که یکی از مشکلات زیر را داشته باشد :

  1.   چانه عقب کشیده یا فرو رفته
  2.   چانه نوک تیز یا مربعی شکل
  3.   بینی برجسته
  4.   گردن فربه و یا گوشتالو
  5. روند عملکرد دندان ها و فک بیمار به درستی انجام شود.
  6. تاثیر نامطلوب شکل و فرم  و ظاهر چانه روی صورت فرد محسوس باشد.

 

پروتز و بزرگ کردن چانه عملی کم تهاجمی، بدون خطر و جایگزین عمل جراحی ژینوپلاستی میباشد  که در آن ظاهر چانه عقب رفته را اصلاح و ظاهر چانه و گردن بهبود پیدا میکند. اگر چربی انباشته شده و ناخواسته در ناحیه گردن جمع شده باشد امکان دارد هم زمان با عمل پروتز چانه، لیپوساکشن یا لیفت گردن هم انجام گیرد.

چگونگی جراحی پروتز چانه :

در پروتز چانه ساختار استخوانی فک بزرگ‌تر می‌شود و چانه‌ای قوی‌تر ی به وجود می آید که آن را پهن‌تر و صورت را اندکی کشیده‌تر نشان می‌دهد. پروتزهای چانه در شکل‌ها، اندازه‌ها وبا جنس های متفاوتی در دسترس است که متخصص مناسب‌ترین آن‌ها را با توجه به تغییرات مورد نظر و تکنیک ها و روش های جراحی انتخاب می‌کند.

جراح زیبایی برشی را ایجاد می‌کند و کیسه مخصوص قرارگیری پروتز را به صورت مستقیم روی استخوان در امتداد خط فک قرار می‌دهد. پروتزهای سیلیکونی جامد توسط برش ایجاد شده زیر چانه قرار داده میشود. چنانچه برای بزرگ کردن چانه از دیگر مواد سخت زیست سازگار مانند مدپور استفاده گردد، برش را می‌توان در دهان ایجاد کرد. پروتز چانه با طراحی کردن کیسه مخصوص با اندازه متناسب یا با ثابت کردن به استخوان یا بافت نرم در جای خود ثابت نگه داشته می‌شود. شکاف بسته می‌شود و عمل برجسته کردن چانه به پایان می‌رسد.

زمان مورد نیاز برای عمل پروتز چانه بین ۳۰ تا ۴۵ طول خواهد کشید، مگر آن که همزمان با جراحی زیبایی پروتز چانه عمل‌های دیگری هم انجام شود. معمولا چسب مخصوص به پوست زده می‌شود تا پروتز را در زمان فروکش کردن ورم طبیعی پس از جراحی ثابت به صورت ثابت حفظ کند.

مراقبت های بعد از جراحی پروتز چانه

مراقبت های بعد از پروتز چانه میتواند شامل موارد ذیر می باشد:

عمل برنزه کردن مصنوعی یا طبیعی تا یک سال سعی کنید انجام ندهید.
حتما  ضد آفتاب های قوی را استفاده کنید و حتی الامکان در معرض نور خورشید قرار نگیرید.
زمان استحمام ( دو روز پس از عمل ) از نفر دیگری درخواست کمک کنید و مراقب فشارمستقیم آب باشید.
در وان یا استخر تا ۴ الی ۶ هفته پس از جراحی چانه قرار نگیرید.
به صورت دائم علائم عفونی روی زخم را چک کنید و سعی کنید زخم ها تمیز نگه داشته شوند.
رعایت بهداشت دهان خود را به صورت کامل رعایت کنید.
استفاده دهان شویه، سرم نمکی و محلول کلرهگزیدین در فاصله زمانی منظم و پیوسته مخصوصا بعد از غدا موثر خواهد بود.
استفاده از لوازم آرایشی به طوری که با برش ها تماس نداشته باشد، یک هفته پس از عمل مشکلی را به وجود نمی آورد.
اگر بخیه ها از نوع قابل جذب نمیباشند بایست یک هفته بعد از عمل کشیده شوند.
امکان دارد  فرد در چانه خود هر یک از مشکلات ذکر شده را داشته باشد اما احساس می کند، بینی او دچار مشکل شده است. جالب است بدانید کوچک بودن چانه یا فک سبب بزرگ به نظر رسیدن بینی خواهد شد . در این صورت فرد بایست به رفع معایب در چانه اقدام کند

 

دیدگاهتان را بنویسید

پنج × 3 =